SPELBORD, omkring år 1900.

SPELBORD, omkring år 1900.

Fanerat med palisander och inläggningar av björk. Fällbar och avtagbar skiva. Backgammon brädspel under bordsskivan. 32 spelpjäser och två tärningar. Längd 91 cm. Bredd 45 (utfälld skiva 90 cm). Höjd 74 cm (utfälld skiva 71 cm).

Slitage. Sprickor. Skador. Lagningar. Ställvis maskstungen.

Utropspris
2 000 SEK