SKRIVBORD, Chippendalestil, 1900-talets första hälft.

Delbart. Fanerat med mahogny. Benavslut i form av claw and ball. Låda i sargen. Hurtsar med bakomliggande låd- och hyllinredning. Glasskiva medföljer. Längd 150. Bredd 80. Höjd 77 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Blekt. Smärre skador. Mittlåda samt sarg lös.

Utropspris
4 000 SEK