SPEGEL, empir, 1800-talets första hälft.

Målad, bronserad samt förgylld. Övre dekorfält med duvpar, under dekorfält med grippar flankerande lyra. Bredd 50, höjd 90 cm.

Slitage. Senare glas. Mindre skador. Sprickor. Senare målning, förgyllning samt bronsering. Mindre kompletterad.

Utropspris
1 500 SEK