Dekor i underglasyrblått. Bärtallrik med motiv av blommor. Såssnipa med motiv av flodlandskap. Bärtallrik diameter 16,6 cm. Såsnipa längd 19,6 cm.
Glasyrmista. Slitage. Mindre kantskador i glasyren. Små nagg.