BYRÅ, av Christian Linning, senbarock, 1700-talets mitt
Fanerad med bland annat valnöt. Tre lådor. Utdragbar skrivskiva. Stämplad C.L.N på bakstycket. Bredd 128. Djup 64. Höjd 83 cm.
Renoverad. Senare beslag. Smärre slitage. Fanerlagningar, delvis kompletterade fotavslutningar.