OLLE ALBERIUS, bordslampor, ett par, "Sarek", Rörstrand, 1960-/70-tal.
Cylinderformade med dekor av cirklar i grått och vitt. Stämplade OA R SWEDEN. Höjd ca 58 cm. Höj- och sänkbara skärmhållare.
Smärre slitage. Ej funktionstestade.