RESENECESSÄR, given som gåva av Karl XV, 1800-talets mitt.

Fodral klätt med läder. Mässingsdetaljer. Samtida porträtt av Karl XV medföljer. Väskans längd 26, bredd 17, höjd 10 cm. Porträttets bildmått 18,5 x 16 cm. Nyckel finns.

Vissa delar saknas. Slitage.

Proveniens

I gåva av Karl XV till Otto Beronius ("Glunten") (1820-1895), därefter i arv.

Utropspris
2 000 SEK