GODISAUTOMAT, omkring sekelskiftet 1900.

Lackerad metall. Med myntinkast. "Gräddchoklad" samt "Pix". Bredd 46 cm, djup 21 cm, höjd 98 cm.

Slitage. Färgbortfall. Krackelyr. Anlöpningar. Troligen senare målning. Ojämn form och bucklor. Ej funktionstestad.

Proveniens

G.A. Gustafsson lanthandel i Rolfstorp, grundad 1912

Utropspris
3 000 SEK