POLITISK KONST, 3 affischer, 1960-tal.

”Coctailpartyt" av Carl-Johan De Geer. "Dansen II" av Håkan Nyberg, där Tage Erlander, dåvarande statsminister och ordförande för socialdemokraterna dansar med Marcus Wallenberg. "Spelkortet" av Håkan Nyberg. Dagmått 68,5 x 48,5 cm.

Veck. Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Några av affischerna även Folkets Atelje.

Utropspris
2 000 SEK