Vitemaljerad urtavla märkt J Parder, Haarlem. Dekor av bevingade figurer. På tassfötter. Klockan krönt av örn. Kandelabrar för fyra ljus. Klockans höjd 45 cm. Kandelabrarnas höjd 43 cm. Pendel.
Ej funktionstestad. Ytskikt med slitage. Två fötter saknas. Något rangliga. Nagg. Nyckel saknas.