ANNA-LISA THOMSON, skålar, 2 st, stengods, "Paprika", Upsala-Ekeby.
Dekor av blomma i relief med vit glasyr. Djupstämplade och numrerade 1014 respektive 1015. Diameter 24-32 cm.
Slitage. Krackelyr. Större skål med två nagg.