STOLAR, ett par, gustavianska , s.k "Svenska modellen", sent 1700-tal.

Målade med bronserade detaljer. Skuren dekor, kopplade benställningar, genombrutna ryggbrickor. Sitsar klädda med randig textil.

Bruksslitage. Senare klädsel samt målning. Maskstungna. Renoverade och kompletterad. Fläckar.

Utropspris
5 000 SEK