Fanerad med mörkbetsad björk. Till vänster bokhylla med flyttbara hyllplan. Till höger nedfällbar skrivklaff med bakomliggande lådinredning samt tre lådor med draghandtag av stål och bakelit. Svartlackerad benställning. Bredd 130, djup, 35, höjd 115 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Fanerskador. Repor. Skador på draghandtag.