Utvändigt läderklädd samt med metallbeslag. Bär etiketter från Svenska Amerika Linien. Invändigt garderobsinredning med galgar samt lådor och fack med mahognyfanér. Längd 55 cm, bredd 57 cm, höjd 122 cm.
Omfattande slitage. Skador. Fläckar. Nyckel saknas.