MATSERVIS, 85 delar, porslin, Rosenthal Ivory, Tyskland, 1900-talets mitt.
18 mattallrikar 26 cm
18 djupa tallrikar 26 cm
18 förrättstallrikar 21,5 cm
17 assietter 17,5 cm
Terrin med lock 35 cm
Såsskål 19 cm
2 runda skålar 25 cm
2 avlånga skålar 28 cm
7 ovala uppläggningsfat 24,5-38 cm
Tillbringare 21 cm
Smärre slitage. Såsskålen med minre lagning.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.