Björk och mahogny, delvis fanerat. Svärtdade detaljer. Diameter 112 cm. Höjd fälld skiva 71 cm (uppfälld 132 cm).
Slitage. Torrsprickor. Mindre skador. Lagningar med kompletteringar.