SPELBORD, nyrenässans, omkring år 1900.
Fanerad med valnöt. Fällbar skiva. Svarvade ben. Längd ca 46 + 46, bredd ca 88,5, höjd ca 77-78 cm.
Åldersrelaterat slitage. Blekt. Märken.