Madeleine Pyk – en samling F769

URNOR, två stycken, porslin samt brons. Japan, 1900-tal.

Urna med lock i porslin, i wucai färger, med motiv av figurer, krabbor, höjd 13,5 cm.

Urna i brons med relief av fågel, höjd 12 cm.

Slitage, skadade hänklar. Fläckar på bronsurnan, märken, repor.

Utropspris
1 500 SEK