ARMBAND, agat samt HÄNGE, nefrit. Kina, 1900-tal.

Stridande statera. Mått på hänge 5,5x4 cm. Diameter på armband 9 cm.

Naturliga inneslutningar, smärre nagg på armband.

Proveniens

Christies, 23 mars 2006. James Menzies Collection. Lot 1709.

Utropspris
1 500 SEK