BORDSPENDYL, empir, 1800-talets första hälft.

Brons. Sockel med dekor av Hermes samt fartyg. Upptill dekor av antikiserande kvinna, fartyg samt kaducé. Urtavla med romerska siffror. Längd 29 cm, bredd 10 cm, höjd 38 cm.

Bruksskick. Ställvis avnött yta. Anlupen metall. Skador, en fot saknas samt lösa dekordelar. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
6 000 SEK