YNGVE EKSTRÖM, fåtöljer, ett par, "Laminett", Swedese.
Stomme av böjträ i bok. Stoppad sits och rygg med skinnklädsel. Brännmärkta. Sitthöjd 40 cm.
Slitage. Blekt. Fläckar. Torrsprickor. Ställvis omfattande slitage. Repor. Märken.