MALCOLM MORLEY, färglitografi, signerad och numrerad 31/39.
"Our tramp steamer hugging on the horizon off Coconut Island II". Bildens mått ca 115 x 180 cm.
Vågigt papper samt hanteringsveck, löst bakom glas. Märken synliga efter fästen. Ej examinerad ur ram.
Morley Malcolm f. 1931, brittisk målare, verksam i New York. Studier vid Camberwell School of Art och the Royal College of Art 1955-1957. Efter att ha sett en utställning av samtida Amerikansk konst på Tate Gallery började han själv måla abstrakt expressionellt. 1958 flyttade han till New York, där han mötte Barnett Newman, som blev hans förebild. Han mötte också Andy Warhol och Roy Lichtenstein, varefter han övergick till ett fotrealistiskt måleri.