Bukig form. Infällda porslinsplaketter med målad landskapsdekor. Tekanna, kaffekanna, sockerskål med lock, gräddkanna samt bricka. Längd 11,5- 40 cm. Vikt ca 2000 gram.
Bruksslitage. Repor. Nagg. En porslinsplatta med avslag. Sprickor samt mindre skador på lockknoppars detaljer. En lockknopp lagad.