TE - OCH KAFFESERVIS, silver, enligt uppgift Budapest, 1800-talets andra hälft.

Bukig form. Infällda porslinsplaketter med målad landskapsdekor. Tekanna, kaffekanna, sockerskål med lock, gräddkanna samt bricka. Längd 11,5- 40 cm. Vikt ca 2000 gram.

Bruksslitage. Repor. Nagg. En porslinsplatta med avslag. Sprickor samt mindre skador på lockknoppars detaljer. En lockknopp lagad.

Utropspris
10 000 SEK