BORDSPENDYL, omkring sekelskiftet 1900.

Sockel i sten med svängda ben framtill. Upptill dekor av antikiserande figur med bok, efter skulptur av Theodore Doriot. Ljus urtavla med romerska siffror. Längd 59 cm, bredd 20 cm, höjd 53 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Lagningar på urtavlan. Ställvis avskavd patinering. Sprickor på urtavlan. Nagg. Ej funktionstestad.

Utropspris
6 000 SEK