SOFFA, "Sture", swedish grace / art deco, AB Seffle Möbelfabrik, Säffle, 1920-/1930-tal.
Sannolikt formgiven av Axel Bäck eller Harald Berglöf. Betsad flambjörk. Gavlarna med intarsiadekor. Längd ca 208 cm, höjd ca 82 cm, sitthöjd ca 48 cm, djup ca 80 cm.
Slitage. Repor. Smärre fläckar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.