BIBLIOTEKSUR

England, 1800-talets andra hälft.

Fodralet fanerat med rosenträ samt med inläggningar av ljusare träslag, frontluckan med fasettslipat glas. Beslag av förgylld brons. Urverket med två melodiers slagfunktion. Bredd 38, djup 30, höjd 55,5 cm. Två nycklar och pendel medföljer. Nyckel finns.

Konditionsrapport

Smärre slitage. Obetydliga skador och lagningar. Ej funktionstestad.

Proveniens
Enligt uppgift tidigare Lejondals slott.
Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - P11

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Rikard Klev

Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst

rikard.klev@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 8 000 SEK

    Slutpris

    16 000
    1 541 EUR
    1 902 USD

    Budhistorik (38 bud)
    916 apr 10:4116000SEK
    1A16 apr 10:4115500SEK
    1A16 apr 10:4014500SEK
    Acceptpris på 5 000 SEK uppnåddes