BIBLIOTEKSUR, England, 1800-talets andra hälft.

Fodralet fanerat med rosenträ samt med inläggningar av ljusare träslag, frontluckan med fasettslipat glas. Beslag av förgylld brons. Urverket med två melodiers slagfunktion. Bredd 38, djup 30, höjd 55,5 cm. Två nycklar och pendel medföljer. Nyckel finns.

Smärre slitage. Obetydliga skador och lagningar. Ej funktionstestad.

Proveniens

Enligt uppgift tidigare Lejondals slott.

Utropspris
8 000 SEK