Valnöt, svarvad dekor. Otydligt stämplad: "BIBY FIDEIKOMMISS". Diameter 36 respektive 30,5, höjd ca 89 cm.
Renoverad med smärre kompletteringar, har ursprungligen varit målad. Lagningar. Torrsprickor.
Tidigare i samlingarna på Biby Fideikommiss.