Ek. Rektangulär skiva med profilerade skurna kanter, intarsiadekor. I sargen två lådor. Lös glasskiva. Kopplade skulpterade ben. Längd 163, bredd 91, höjd 76 cm.
Bruksslitage, något blekt. Skivan med spricka in från kanten. Intarsian med mindre lagning. Listbit saknas. Nyckel saknas.