Oskar Strömberg, Hedemora, 1893, Olof Sedin, Gävle, 1805 samt Olof Öhman, Piteå, 1835 m.fl. Längd 20- 22,5 cm. Vikt ca 420 gram.
Bucklor. Senare gravyr. Slitage.