Tredelat. Stomme av ek och furu. Hurtsar med låd respektive hyllinredning. Sargen med tre lådor. Dörrarna med skuren dekor, metallbeslag. Längd 150, bredd 75, höjd 77 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, märken, fläckar. Smärre fanerbortfall.