Marmor och förgylld brons, vit emaljerad sifferring. Bredd 23,5, djup 11,5, höjd 41 cm. Nyckel och pendel medföljer. Nyckel finns.
Smärre slitage, obetydliga nagg (marmor), emaljen med smärre sprickor. Ej funktionstestad.