Amsterdam, apud Ludovicum et Danielem Elzevirios & Lugd. Batavorum (=Leiden), apud Franciscum Hackium, 1661. [8] + 1339 + [53] sidor + graverat titelblad (med namnteckning "A. Brandberg", daterad Uppsala
1679).
Exlibris: Gunnar Wennerberg (1817-1901).
Namnteckning samt enstaka anteckningar. Senare skinnband. Fläckar. Åldersrelaterat slitage.