Rikt dekorerade. Med fem svängda ljusarmar vardera samt med plats för ljus i mitt. Höjd 58 cm.
Bruksskick. Lagningar. Anlupen metall. Delar saknas. Hål i ljuspiporna. Delvis något sneda delar samt några löst sittande delar.