Bas i onyx.Bronserad metall. Amor sittande på gren. Hurhus uppburen av skaft. Runt urhus med romerska siffror. Höjd 33 cm. Längd 16 cm. Bredd 12 cm.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Defekt. Skador. Slitage.