Av hewea. Längd (177+46+46) 269, bredd 120, höjd 77 cm. Skuren dekor. Fast stoppad sits klädd med textil. Sitthöjd 46, bredd 55, djup 50, höjd 106 cm. Glasskiva till bordet medföljer.
Slitage. Repor. Märken. Fläckar.