VÄGGPENDYL, Louis XV-stil, Frankrike, 1900-talets första hälft.
Foder i delvis förgylld mässing. Dekor av rocailler. Vit, emaljerad urtavla med arabiska siffror. Urverk märkt "Japy Freres". Pendel finns. Ca 48 x 26 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Ej funktionstestad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.