VÄGGPENDYL, Louis XV-stil, Frankrike, 1900-talets första hälft.

Foder i delvis förgylld mässing. Dekor av rocailler. Vit, emaljerad urtavla med arabiska siffror. Urverk märkt "Japy Freres". Pendel finns. Ca 48 x 26 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK