SALONGSBORD, barockstil, "Baldwin", Nordiska Kompaniet, 1929.
Betsad ek. Runt bord med svarvade, kopplade ben. Brickmärkt AB Nordiska Kompaniet R 29019 13 3 29. Diameter 100, höjd 67 cm.
Slitage. Smärre fläckar.
Nordiska Kompaniets möbeltillverkning startade 1902 i en fabrik i Nyköping. Företaget kallades NK:s Verkstäder och fanns kvar till 1973. Där samlades alla led i möbel- och inredningstillverkningen under ett tak. All inredning till det nya varuhuset tillverkades på fabriken och kunder kunde beställa anpassade möbler. Arkitekten Carl Bergsten var en tid chefsarkitekt och mot slutet av 1920-talet tillträdde Axel Einar Hjorth som chef för NK:s möbelavdelning.
Läs mer