Bronserad och förgylld metall. Emaljerad urtavla. Urverk höjd 34 cm. Glaskupa höjd 35 cm.
Verknr 69103
Sprickor på urtavla. Delvis senare bronsering. Visst ytslitage. Ej funktionstestad. Glaskupa med nagg.