ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 4, "Fanett", Edsbyverken, 1900-talets mitt.
Teak med senare bemålat trä. Märkta Edsby Verken 1957.
Senare målning. Repor. Smärre fläckar. Smärre slitage.