Fanerat med teak. Märkt. Längd 190 cm, bredd 43 cm, höjd 77 cm.
Slitage. Fläckar. Enstaka märken.
Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 602