Bestående av ett stekfat (längd 35 cm). Dekor i underglasyrblå med motiv av blommor och träd. En djup tallrik (diameter 22 cm). Dekor i underglasyrblå med motiv av blommor och blad. Ett runt fat (diameter 27 cm). Dekor i underglasyrblå med motiv av blommor. Ett litet runt fat (diameter 12,5 cm). Dekor i underglasyrblå med motiv av hus, trädgård, vatten och båtar.
Åldersrelaterat slitage. Spricka i minsta fatet. Nagg. Glasyrmistor. Fläckar. Missfärgningar.