Mahognyfanerat. Oval skiva med repstavsdekor längs kant. Centralben med trepassformad fot. Två iläggskivor, 50 respektive 60 cm breda. Bordets längd 131 cm, bredd 108 cm, höjd 78 cm.
Slitage, ställvis hårdare. Fanerskador. Repor. Medföljande dekorbortfall. Iläggskivor med något ojämn form. Medföljande glasskiva.