LOCKSKÅL, porslin, Kina, 1800-/1900-tal.

Dekor i famille rose färger med motiv av lekande barn. kantbård i guld avskavd. Även andra detaljer i guld som är nötta. Två hänklar i metall. Diameter 12 cm. Höjd 12 cm.

Åldersrelaterat slitage. Glasyrmistor. Nötta färger.

Utropspris
1 500 SEK