BÅLSKÅL, porslin, Kanton sent 1800-tal

Polykrom dekor med infällda figurscener. Diameter 30, höjd 12,5 cm.

Smärre slitage. Smärre färgbortfall. Avnött. Tillverkningsdefekt.

Utropspris
1 500 SEK