HELENA TYNELL, VASER, 9 st, "Pala", Riihimäen lasi, formgiven 1964.
Klart glas i olika ton. Åtta vaser ca 10,5 x 10,5 cm, höjd 11,5 cm, en vas 8 x 8 cm, höjd 7 cm. Några etikettmärkta.
Ett mynningsnagg. Slitage.