STOLAR, ett par, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.

Brickmärkta. Stomme av betsad mahogny. Skuren dekor. Benavslut i form av claw-and-ball.Fast stoppad sits klädd med stickad textil. Sitthöjd 46. Bredd 59. Djup 50. Höjd 104 cm.

Smärre slitage. Senare klädsel.

Utropspris
2 000 SEK