Fanerad med mahogny. Fyra lådor, överdelen med två mindre lådor på kortsidorna. Skuren och svarvad dekor.
Bredd 95, djup 56, höjd 169 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Torrsprickor. Smärre kompletteringar och fanerskador. Nedersta lådan går ej att öppna.