Skulptur i form av stående gosse som pekar. Ett rökelsekar i form av djur med drake på ryggen och ett med trälock och träställning. Höjd 9,5- 19,5 cm.
Bruksskick. Lagningar på skulpturen och trälocket.
HJALMAR GABRIELSSONS SAMLING