BORDSPENDYL, brons, empir, 1800-talets första hälft.

Dekorerad med Camille ur den romerska mytologin. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Pendel finns. Längd 27 cm, bredd 12 cm, höjd 41 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Nagg och sprickor på urtavla. Något renoverad och kompletterad. Ej funktionstestad.

Utropspris
6 000 SEK