SIRI RATHSMAN, olja på duk, signerad S. Rathsman.
Landskap med figur. 46 x 55 cm.
Obetydligt ytslitage.
Siri Rathsman var en svensk bildkonstnär född i Sundsvall. Hon studerade hos Carl Wilhelmson i Köpenhamn och i Paris. I hennes motivkrets återfinns porträtt, stilleben och landskap. Motiven är både kubistiska och abstrakta i uttrycket.